BODRUM TARİHİ YERLER

Bodrum Kalesi & Bodrum Su altı Arkeoloji Müzesi

 

Bodrum Kalesi, 1406-1522 yılları arasında Saint Jean Şövalyeleri tarafından üç tarafı denizlerle çevrili kayalık bir yarımada üzerinde, iki liman arasında inşa edilmiştir. Kalenin yapımında, depremde yıkılmış olan dünyanın yedi harikasından biri Mausoleion’un taşlarını kullanmışlardır. Kalede, Fransız, İtalyan, İngiliz, Alman ve İspanyol (Yılanlı) kuleleri bulunmaktadır. Rodos adası 1522 yılında Türkler tarafından alındıktan sonra, şövalyeler Bodrum ve çevresini 5 Ocak 1523’de terk etmişlerdir. 1895’den itibaren hapishane olarak kullanılan Kale, Fransız ve İngilizlerin I. Dünya Savaşı sırasında 26-28 mayıs 1915’de bombalamaları ile yarı yıkık hale gelerek terk edilmiştir.

 

Günümüzde Bodrum Kalesi içinde, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. Ülkemizin tek, Dünya’nın ise en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biridir. 1995 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi yarışmasında “Özel Övgü” ödülünü almış olan müzede, sualtı kazı ve araştırmalarından gelen eserlerin yanı sıra Bodrum ve çevresindeki kazı ve araştırmalardan ele geçen eserler de sergilenmektedir. Amphoralar, hamam, MS VII. yüzyıl Doğu Roma Gemisi, camlar, MS XI. yüzyıl Serçe Limanı Cam Batığı, Yılanlı Kule, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses, İngiliz Kulesi, Tunç Çağ Batıkları, Zindan ve Komutan Kulesi Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi sergilerinin başlıcalarıdır.

 

Bodrum Mausoleum

Bodrum Mausoleion, diğer adıyla Mausoleum (Mazole), dünyanın yedi harikasından birisi olarak kabul edilmekte ve Bodrum‘un en önemli eserlerinden birisi olarak ziyaretçilerini selamlamaktadır. Bodrum Mausoleion Açık Hava Müzesi, Karya Kralı Mausolos’un mezarına ev sahipliği yapmaktadır ve aynı zamanda anıt olarak da adlandırılmaktadır. Kraliçe II Artemisia tarafından M.Ö. 353 yılında dönemin ünlü mimarlarına yaptırılmıştır.

Myndos Kapısı

 

Dünya imparatorluğu kurmak isteyen Büyük İskender,Halikarnas şehrine geldiği zaman, bugün yer yer kalıntılarına rastlanan kent surlarıyla karsılaşmıştır. Pers egemenliği altında olmalarına karsın, refah bir hayat süren Halikarnasos’lular Makedonyalılara direnmişlerdir. Üç ay boyunca surlar ağır taşgüllelerle hasar görmelerine karsın yıkılmamışlardır.Antik Halikarnassos şehir surlarının en anlamlı yeri,şehre batıdan girişi olanaklı kılan ve yarımadadaki Myndos antik şehrine baktığından dolayı ünlü Mindos Kapısı adı verilen batı şehir kapısıdır. Gümbet yolu üzerinde, mezarlığın hemen yanı başında ayakta duran Mindos Kapısı,MÖ.4 yy.da 24 yıl krallık yapmış olan Mausolos(MÖ.377-354) zamanında şehir surlarıyla birlikte gayet planlanarak özenle yapılmıştır.

Tarihin Babası Heredot’un Yeri

Herodot (Halikarnassoslu Herodotus) (Yunanca: Ηροδοτος Herodotos) (MÖ 484, Halikarnas – MÖ 425), MÖ 5. yüzyılda yaşamış olan Yunanlı tarihçi ve antik yazar. Tarihin babası olarak anılır. Gezilerinde gördüğü yerleri ve insanları anlattığı, Herodot Tarihi olarak bilinen eseriyle tanınır. Eserinin esas konusu, Persler ve Yunanlar arasında yapılan Pers savaşları’dır (MÖ 492-449).

Ünlü Cicero (De leg. 1,5) tarafından tarih yazarların babası veya ilk tarih yazarı olarak tanımlandı. Latince pater historiae (tarihin babası) ünvanına sahiptir.

Heredotun doğduğu Halikarnas ve onda yaşayan eşsiz antik tiyatro.Klasik çağdaki Bodrum’dan günümüze ulaşabilen tek yapıdır. Bodrum’un ortasındaki Göktepe dağının güney eteklerindeki bu tiyatro, Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biridir. 1960’larda bir grup Türk tarafından restore edilen bu tiyatro, (En son restarasyonu Bodrum Belediyesi, Ericsson ve Turkcell işbirliği ile gerçekleştirilmiştir) günümüzde de Bodrum’daki birçok festivale sahne olmaktadır.

Tiyatronun ilginç nitelikleri arasında, oyunlardan önce Diyonyus uğruna kurbanların kesildiği sunağı ve bazı koltukların arasındaki, belki de gölgelik olarak kullanılmış olabilecek delikler vardır. Her koltuk arasında 40 cm.’lik bir mesafe bırakılmış olan tiyatro 13.000 kişi kapasitelidir.

Bu antik Tiyatro Heredotun sık ziyaret ettiği mekan olması ilede meşhurdur.
Heredot bu antik tiyatroda bir çok siyasi konuşma seminere katılmış ve yüzlerce tiyatro oyununu izlemiştir.